autor projektu

Petr Vytlačil

"Jsem stavař a nadšený propagátor vědomého stavění v souladu s přírodou.

Rád bych ukázal lidem, že je možné stavět domy jinak než je běžné. Ušetřit si tím peníze, vyvarovat se stresu a žít naplněný a svobodný život."

MŮJ PŘÍBĚH

Opravdový DOMOV by měl být PROSTOREM LÁSKY, kde dům je jen částí celku, není to nejdůležitější, dominantní prvek. 

Situace je taková, že tvoříme mrtvé domy na malých pozemcích. Takový dům je například "chytrá" vila s nejmodernější technikou, bazénem a garáží v domě. Stojí na pozemku s anglickým trávníkem, zámkovou dlažbou a betonovým plotem.

Domov je naprosto odlišný, je to rovnováha, život a spojení.

Chtěli byste domov, který vás bude milovat, kde budete odpočívat a nabíjet se energií? Domov, který nebude vysávat vaše peníze a drahocenný čas. Nebudete mu sloužit, ale on bude s radostí sloužit Vám. 

“Muž potřebuje cítit svobodu, aby mohl tvořit, poté může dát ženě bezpečí a vytvořit tím pro ní prostor lásky, aby žena mohla milovat, láska se pak znásobena vrací zpět.”

Představte si domov, kde muži svobodně tvoří bezpečný prostor pro své ženy, prostor, kde ženy kvetou, radují se, rodí děti a všichni společně pak dýchají čerstvý vzduch, pijí čistou vodu a jí zdravé jídlo.

Je to vůbec možné? Přijde Vám to jako pohádka? – Pro někoho možná je, pro toho pohádkou asi i zůstane. Mně ovšem podobná představa před lety nadchla, spoustu lidí se mi smálo a říkalo mnoho argumentů, proč to nejde a nepůjde.

Čas plynul a já postupně sbíral informace, studoval a učil se, potkával lidi, vyptával se a inspiroval, až se mi jednoho dne mozaika poskládala, už vím, že to je reálné a znám směr, cestu, jak toho dosáhnout. Cestu, po  které kráčím.

  Ale vždycky jsem to tak necítil a nevěřil jsem, že je to vůbec možné.

 Ještě před zhruba 10 lety jsem snil, že jednoho dne budu žít v rodinném domě, nebo krásném bytě. Myslel jsem si,  že to prostě takhle má být, že pak budu spokojený a šťastný, budu chodit do práce vydělávat peníze, splácet hypotéku, budu mít krásnou ženu, děti a všechno bude úžasné.

Dosáhl jsem toho zhruba před 5 lety, dnes mi je 33 let. Pro hodně lidí, jejich ideální představa, ale já se rozhodně tak necítil. Neříkám, že jsme nezažívali s rodinou krásné chvíle, zažívali a zažíváme. 

Chci hlavně upozornit na okolnosti a prostředí, které si člověk kolem sebe nevědomě vytváří, když následuje všeobecně “uznávaný a propagovaný” způsob moderního života.

Těžké období 

Nastoupil jsem na kolotoč, který se roztočil. Mně se z něho pak často motala hlava. Stal se ze mě vážný, pracující „dospělý muž“, který se zapomněl smát,  bio-robot „evolucí“ dotvarován k dokonalosti. 

Práce, děti, nákupy, placení účtů a to všechno pořád dokola. Jednou za rok pak „dovolená“ na 10 dní. Dostanete dovoleno za celý rok práce odjet s rodinou k moři, pokud se vám na to tedy podařilo ušetřit peníze. Což řekněme si upřímně, může být pro spoustu lidí opravdu dřina.

Bál jsem se, že to nezvládám, dokonce jsem podvědomě začal obviňovat svoje nejbližší, že oni mi to způsobují. Začal jsem se v tom pěkně plácat.

Je mnohem těžší udržovat plamen lásky ve vztahu v takových vnějších okolnostech.

Byl jsem v začarovaném kruhu, zoufalý, zmatený a prázdný. Nejvíc zničující  bylo vlastní přesvědčení o tom, že to jinak nejde. Neviděl jsem žádnou možnost na změnu v budoucnu. Bral jsem to jako danost! Žil jsem bezvýchodnost!

Možná Vás napadá řešení změnit práci. Nejlépe, aby vás bavila a vydělávala mnohem víc peněz. Ano, to je řešení, ale o tom vám vyprávět nebudu. Tímto tématem se zabývají jiní odborníci, od kterých se učím i já, kteří už mají tuto cestu za sebou.

Ale právě díky této zkušenosti, kterou mám, vám mohu říci, jak moc je to obtížné měnit zaměstnání, pokud živíte rodinu, platíte hypotéku a máte spoustu jiných "závazků".  Proto s vámi sdílím svůj příběh. Budu rád pokud někomu pomůže, aby nemusel prožívat něco podobného.  

Kdy a jak nastala změna

Naštěstí mé závazky nebyly tak veliké, abych nenašel nějaký čas, kdy jsem mohl chodit do přírody a přemýšlet. Zbývaly mi i nějaké peníze, abych si mohl platit kurzy, semináře a hledat řešení.  Ne všichni mají to štěstí.

Nemohu proto říci, že zlom nastal ze dne na den, byla to dlouhá cesta. Díky mé nespokojenosti jsem nakonec nacházel řešení a začal jsem dělat postupné krůčky k jejich naplnění. 

Na začátku byla myšlenka

Domov je tam, kde cítím bezpečí, svobodu, přijetí a lásku.  Jednoduchá myšlenka, která mě nadchla.  V takovém prostoru bych si přál žít. 

Chodíte také často do přírody, do lesa,  do parku, nebo k řece? Možná se jen procházíte, nebo chodíte běhat, jezdíte na kole, ale přesto vás to do přírody táhne. Vracíte se domů a máte čistší hlavu, myšlenky se uklidní, jste volní, odpočatí, plni energie, přestože jste podávali fyzický výkon.

Já chodím do přírody vědomě odpočívat. Snažím se vnímat všechny zvuky, vůně, barvy, tvary a cítím se svobodně. Jako by mě někdo objímal a uklidňoval, přijímal přesně takového jaký jsem. Vím, jak je těžké si tyto pocity udržet. Najednou jsem zpět ve městě, jdu domů, jakoby odpojen od toho všeho, izolován. 

  • Proč ani doma v bytě nemůžu cítit podobné pocity, jako v přírodě?
  • Jaký by měl být můj domov, abych z něho nemusel “utíkat” do přírody?

Odpověď na mé otázky jsem nalezl ve spojení domu s přírodou.

  • Jak to tedy udělat, jaké mam možnosti?

Odpověď mi přicházela pomalu a postupně, spojila v sobě mojí práci a mé vášně.

Mé zkušenosti 

Jsem vystudovaný stavař, deset let pracuji na přípravě staveb ve větší stavební firmě. Zabývám se převážně rozpočty, zajišťuji jednotlivá řemesla, jednám s investory. 

Mohu říci, že konvenční prostředí a možnosti "běžného" stavebnictví znám hodně zblízka. Postupně jsem si začal uvědomovat i jeho neblahé důsledky.  

Ale díky tomu, že se zajímám o přírodu, alternativní stavitelství, permakulturu. Věnuji se osobnímu rozvoji, mám rád svobodu i peníze, se mi poskládaly všechny střípky v krásnou mozaiku, která umožní více lidem si postavit svůj domov, zdravější a svobodnější.

Dnes věřím, že jednou všichni budeme mít opravdový Domov.

Možná  neprožíváte něco podobného, jako já před lety. Máte hodně peněz, cestujete, sbíráte zážitky, nebo stále množíte své příjmy a berete si vše plnými doušky.

Věřím, že každý by měl mít svůj Domov. Mít své místo pod sluncem, kde budou vyrůstat vaše děti. Místo, kde budete moci svobodně tvořit, kam se budete rádi vracet. PROSTOR LÁSKY, část země, přírody.  Investicí do takového 

A nebo jste v podobné situaci, jako jsem byl já a částečně ještě jsem. Platíte účty, chodíte do práce, která vás možná ani nebaví, nakupujete, staráte se o rodinu, děti a přijdete si jako v začarovaném kruhu, unavený, vyčerpaný.

Říkáte si, že tak žijí všichni, je to normální, nemam jinou možnost. Uvnitř, ale cítíte, že takhle celý život nechcete strávit, protože by vás to zničilo.

Dobře vím, jaké to je, poznal jsem ten zmar. Přestože stále žiji v bytě, už vím, že jsou možnosti, jak si vytvořit opravdový Svobodný Domov. Znám směr a vím, že to mohu změnit! Pro začátek to stačí, hned se vám bude lépe dýchat, to je má zkušenost. 

Co mohu nabídnout

Rád bych s lidmi sdílel jiné možnosti a cesty oproti běžně propagovaným v konvenčním stavitelství,  které umožní více lidem si postavit svůj domov, zdravější a svobodnější.

Neříkám, že všechna řešení jsou dokonalá, nejsou a ani nemusí být, ale budou se stále posouvat a vyvíjet. Důležitý je  záměr s jakým  k tvorbě domova přistoupíte a co od toho budete očekávat.

Důsledky konvenčního stavění, jsou již známé, stačí se rozhlédnout.

Stále se seznamuji s lidmi, kteří přemýšlí podobně. Někteří z nich si svůj sen již splnili.  Někteří vynikají v konkrétní činnosti, nebo oboru. Mé informace jsou stále doplňovány a obohacovány o další cenné zkušenosti.

O zkušenosti a poznatky se s vámi podělím, budu rád, pokud vám pomohou žít svobodnější a naplněný život v souladu s přírodou.

Mé priority

Pochopil jsem, jak důležitý je pozemek a prostor, na kterém budete žít. Vím, že dům je jen malou částečkou celku. Samozřejmě je důležitou částečkou i pro mě. Už jsem ovšem změnil spoustu věcí ve své představě ideálního domu. 

V dnešní době je důležité snížit náklady na stavbu domu při zachování “komfortu”, na který jsou lidé zvyklí, aby byl přechod přirozený a příjemný. Bohužel z rodinných domů se stalo povětšinou nedostupné zboží, které si může málokdo dovolit.

Je třeba snížit náklady na provoz a údržbu.

Použít co nejvíce přírodních, nebo alespoň k přírodě šetrných. Ovšem u tohoto bodu, se přikláním k variantě: "ne za každou cenu". Osobně, jako podstatné vnímám zachování co největší časové a finanční svobody pro obyvatele domu. 

Má vize

Má strategie je rozšířit lidem obzory, udělat stavbu domu vědomější.

Zjednodušit lidem jednotlivé kroky k dosažení SVOBODNÉHO DOMOVA. 

Sdílet s lidmi praktické návody a rady, aby nemuseli informace složitě hledat.

např.:  Jak vybrat a koupit pozemek. Jak na úřady. Jak s nimi jednat. Jak vybrat projektanta. Z jakých materiálů můžete stavět, jejich výhody, nevýhody. Jaké vytápění můžete zvolit.  Na čem je možné ušetřit. Na co si dát pozor. atd.

Všechno pěkně postupně, krok za krokem. Jako kdybych s vámi tvořil váš domov od první myšlenky. 

Pro koho jsou stránky určeny

Pro všechny, kteří chtějí žít svobodný život, ale přesto mít svoje místo na zemi - svůj SVOBODNÝ DOMOV.

Pro lidi, kterým není jedno, jak se chováme k přírodě, co způsobuje naše konání zaměřené na hromadění a neustálý technický pokrok, pro ty co si uvědomují, že je všechno se vším spojené.

Pro každého, kdo je podobně naladěn. Jen možná neví jiné cesty, kterými by se mohl vydat, ale řešení hledá.

Pokud úplně nesouzníte se všemi názory, nevadí. Vezměte si jen TO co potřebujete a v čem vám je dobře. Informace, které se dozvíte v E-BOOKU, nebo na mém blogu, případně v členské sekci, se mohou hodit každému člověku, který uvažuje o stavbě domu. 

NOVĚ KE STAŽENÍ:

ePrůvodce - I. Etapou cesty za Svobodným Domovem: "Poznání svého pravého záměru"

První a nejdůležitější krok, kterým je třeba začít stavbu vašeho DOMOVA.

Stisknutím tlačítka "souhlasím...", souhlasíte s tím, že vám pošlu na vložený email ebook zdarma a dále vám budu posílat jen emaily se stejnou nebo příbuznou tématikou. Pro získání ještě potvrďte ověření emailu, které vám bude do schránky ihned odesláno. Emaily nezasílám příliš často. Pokud narazím na zajímavou tvorbu někoho dalšího, rád dám o jeho práci vědět. Pokud už nebudete chtít email newslettery dále dostávat, kdykoli můžete odhlásit a tento souhlas odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Více o našich zásadách zpracování osobních údajů naleznete níže v odkazu. Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.
Tento ebook si stáhlo již 0 lidí

eBook - PRVNÍ NEJDŮLEŽITĚJŠÍ RADA, JAK UŠETŘIT PŘI STAVBĚ RODINNÉHO DOMU

Po přečtení eBooku se dozvíte, nad čím je dobré se zamyslet a co je třeba si uvědomit, než začnete stavět svůj nový dům.

Dostanete nejdůležitější radu, kterou vám mohu dát v rámci úspor při stavbě domu. Pokud si uvědomíte podstatu jejího sdělení,  můžete při stavbě domu ušetřit statisíce.

Zjistíte jak a čím začít, chcete-li mít svobodný a zdravý domov. Ukážu vám první krůčky na cestě k vašemu SVOBODNÉMU DOMOVU.

Tento ebook si stáhlo již 0 lidí