Čím začít stavbu Svobodného Domova?

Prvním krokem, který je třeba učinit v případě, že se rozhodnete pro stavbu domu je poznání svého pravého záměru. Jedná se převážně o přemýšlení a uvědomování si. Je to trochu filozofické téma, ale nesmírně důležité.

Tento krok, nebo etapa si zaslouží vaší plnou pozornost, protože to, jakým směrem se rozhodnete vykročit za svým Domovem, zásadně ovlivní nejen váš, ale i život celé vaší rodiny na velmi, velmi dlouhou dobu. Říká se, že první krok je vždycky nejtěžší, ale je také nejdůležitější a u stavby domu to platí dvojnásob.

Nalaďte se na svojí mysl i srdce. Někteří možná zjistíte, že ne vše co jste do nynějška dělali, jste dělali z vlastní vůle. Ověřte si, zda vaše záměry vycházejí z vašich skutečných potřeb a přání. Odhalte v sobě co skutečně potřebujete, abyste si mohli vytvořit váš Svobodný Domov.

Poznání svého pravého záměru pro stavbu domu

Záměr je:

  • úmysl, který vyjadřuje váš postoj k určitému konání, nebo situaci ve vašem životě.
  • semínkem plánu, vize k naplnění vašich cílů.
  • základní touha, myšlenka, díky které začínáte konat.
  • váš motor a motivace.
  • majákem, hlavním ukazatelem směru, kam chcete dojít. (Pomůže vám, abyste se neztratili.)

Záměr vám dává odpovědi na otázky: CO, JAK a PROČ děláte.

Proč je důležité určit svůj záměr

Možná si říkáte: „Tak tuto část cesty mohu přeskočit. Já přesně vím co chci!“

I já před pár lety jsem byl přesvědčen, že vím co potřebuji a co všechno by můj nový domov měl mít. Myslel jsem, že přesně vím jak by měl vypadat ideální dům. Stejně spousta mých vrstevníků, známých a kamarádů.

Dnes je mi jasné, že naše životy se nestaly šťastnější, když vidím a pociťuji výsledky našich tužeb a způsoby života, do kterých jsme se nechali lapit.

Některým lidem, kteří se pustili do stavby RD se pod velkým časovým i finančním tlakem rozpadly vztahy. Jiní ze strachu, že nebudou moci splácet hypotéku a přijdou o dům, vykonávají práci, která je ubíjí. Na nic jiného jim nezbývá čas. Ženy se často cítí opuštěné, jsou dlouho sami s dětmi. Muži znají jen práci v zaměstnání a na stavbě. Je toho na ně na oba a navíc po dlouhou dobu moc. Přichází často únava, zmatenost, vzájemné obviňování, vztek, vyčerpání, odcizení, prázdnota. Z takového prostředí Láska odchází. Nevědomě převzatý cizí záměr dává lidským životům předurčení na desítky let.

Jak odhalit svůj pravý záměr?

Objevte nejprve vlastní podstatu. Je potřeba si zodpovědět spoustu otázek a spoustu věcí si uvědomit. V rámci hledání a poznání svého pravého záměru jsem zpracoval celý ebook, takový pracovní sešit, průvodce hledáním vlastního záměru při stavbě domu. Můžete si ho zdarma stáhnout na webu www.svobodny-domov.cz . Pokud Vás toto téma skutečně zajímá doporučuji Vám stránky navštívit a ebook si stáhnout, protože zde na to nemáme tolik prostoru. Pouze Vám poodhalím podstatu.

U hledání záměru je důležité nezůstávat příliš na povrchu. Čím hlouběji se do sebe ponoříte a vědoměji rozpoznáte vaší základní nejniternější touhu, vaše skutečné potřeby, tím přesněji záměrem trefíte cíl.

Pokud tomuto kroku upřete bdělou pozornost, může se stát, že si sice postavíte nový rodinný dům, ale je pravděpodobné, že si pro sebe nevytvoříte vhodné prostředí,  natož Svobodný Domov.

„Změna přístupu otevírá dveře ke svobodě a lásce.“

Když alespoň částečně  poznáte touhu vašeho srdce a zjistíte co vám skutečně dělá dobře, co vám prospívá, kde se cítíte v bezpečí, a naopak si budete vědomi toho co vám škodí, tak poté si můžete vytvořit prostředí, které bude v souladu s Vámi. Takové prostředí, které bude rozvíjet potenciál váš i celé vaší rodiny. Do tohoto poznání  investujte dostatek času i energie.

Podstatné je vědět, jak byste se chtěli cítit, co byste chtěli prožívat, zdali prostředí, které tvoříte tyto hodnoty podporuje či nikoli. Nad tím je dobré popřemýšlet.

Musíte si uvědomit to jak žijete dnes, co děláte, jak vypadá váš běžný den, jak relaxujete, kolik času a kde trávíte během dne, jak to máte se zaměstnáním, dětmi, ženou, jakým disponujete kapitálem a další a další otázky.  Až toto učiníte je nutné se zamyslet nad tím, co vám z toho vyhovuje a co byste rádi měli jinak, co byste chtěli změnit nebo nově do života vnést.

Stávající záměry v rámci bydlení – Kde se nacházíte?

Uvědomte si co vás přivedlo k myšlence pořídit si své bydlení. Každý asi máte jakousi prvotní představu o tom, co by to mělo být.  Pro někoho je to velký byt v centru města, dům na samotě, vila na předměstí, statek na vesnici, atd.  Jak, ale tuto prvotní představu dostat do světla vědomého rozhodnutí a uvědomění si opravdovosti svého záměru?

Abyste se v životě dostali tam, kde si přejete být a zbytečně jste nebloudili, je třeba vědět, kde se právě nacházíte. Poznat váš výchozí bod. Proto začněte volbu vašeho záměru odhalením toho čemu věříte dnes.

Pusťte se do uvědomění toho, proč jste se rozhodli pořídit si nový dům. Napište si na papír všechny důvody, které vás napadnou.

Napište si,  jak vnímáte takový ideální dům. Jaké místnosti, technologie, vybavení? Jak by podle Vás takový ideální dům měl vypadat? Co by v něm mělo být? Kde by měl stát? Město nebo vesnice? Jaký by měl být pozemek, jak veliký, co všechno by na něm mělo být? Plně poznejte vaší stávající představu o ideálním domě. Ničeho se nebojte, pusťte se do toho. Žádná odpověď není špatná, piště první co vás napadne.

Až to budete mít, uvidíte před sebou pravděpodobně obraz domu, který bude z velké míry ovlivněn trendy, módou, zažitými stereotypy, chtěním, reklamou. Zkuste si odpovědět i na to, jestli  vám a vaší rodině takový dům a způsob života s ním spojený, dokáže vytvořit vhodné prostředí, které by podporovalo hodnoty a představy o životě, které  jste odhalili při hledání vlastní podstaty.

Všechno co jste si napsali, si označte jako výchozí bod. Máte to zapsáno, takže to nezapomenete, budete-li se náhodou chtít vrátit. V dalším kroku se pokuste vaší stávající vizi prověřit, pokuste se zjistit nakolik je vědomá a promyšlená, jakou má hloubku a zdali máte reálnou představu o důsledcích, se kterými jsou vaše touhy spojeny. Je možné, že se vám vaše představy zbortí a vy budete utvářet vizi novou. Možná bude podobná té původní, ale hlavní rozdíl bude v tom, že se stane opravdu vaší vědomou vizí.

autor vizualizace: Ing. arch. Radek Hála – www.slamak.info

Lidé si často pořizují své domy na základě podnětů odpovídajícím zaběhnutému stereotypu. Takové podněty však nemusejí být trvalé a pro život podstatné. Většinou se jedná o příliš povrchní důvody, které však mají hluboký dopad.

– Chci mít klid od sousedů v bytovce a neřešit dohody a kompromisy.

Tento problém znám moc dobře, ovšem je třeba zvážit účinnost zamýšleného řešení.

Dům v satelitu, nebo v husté zástavbě rodinných domů, je z tohoto pohledu často pouze drahý byt s většími starostmi. I nadále budete absolutně závislí spotřebitelé. Životní styl se nezmění, možná jen budete více dojíždět.

Velkou zahradu nechcete, protože nemáte  čas se o ní starat, musíte vydělávat, abyste si ten „luxus“ mohli dovolit.

Sousedé sice nejsou za betonovou zdí paneláku, ale betonovým plotem.

 V přepočtu na člověka města vydají mnohem větší náklady na infrastrukturu, její údržbu a provoz oproti bytové zástavbě. Navíc tímto způsobem zástavby dochází k velkému znehodnocování zemědělské půdy. Jen samotnou stavbou velkého domu na malém pozemku a s tím spojeným způsobem života mnohem více zatěžujeme přírodu (i oproti bytům).

– Chci pryč z města.

Dobrá, kam? Co tam budete dělat? Víte co všechno to pro vás obnáší, jakým stylem života chcete žít? Buďte reální ve stávajícím čase. Pokud městským, pak raději zůstaňte ve městě a neničme si další krajinu.

– Lidé, kteří mají moderní dům jsou šťastnější, díky novým technologiím mají lehčí život.

Řekl kdo? Výrobci? Projektanti? Stavební firmy?

Kolik osobně znáte takových lidí? Víte jaké mají vztahy, co běžně dělají, jak tráví čas, jak se cítí? Nebo jen vnímáte vnější obraz, který chtějí  ukazovat? Chtěli byste opravdu žít stejný život?

Další otázkou, na kterou je dobré si odpovědět: Jakou cenu za to tito lidé platí? Osobně jsem se přesvědčil, že je zbytečné závidět honosné vily z časopisů. Často se jedná o placenou reklamu,  články architektů, výrobců, kteří  tímto způsobem vytvářejí trendy a vzbuzují touhy. 

Dle mých zkušeností je život v těchto domech více závislý, technologie jsou složité, většinou samá elektronika a jemná mechanika, která je náchylná k poruchám, potřebuje údržbu, servisy, opravy, revize a jejich životnost je velkým otazníkem. Záruku dostanete na 24 měsíců. Někdy výrobci uvádějí návratnost investice do moderních technologií 10 nebo 20 let, pak je otázkou co všechno bude třeba do té doby vyměnit. Můžete doufat, že nebude třeba měnit celé zařízení. Když nejde elektrika, nejde nic.

 Můžete si dát do domu “moderní” velkoformátové obklady a dlažby z  Itálie a ty nejmodernější novinky zařizovacích předmětů z katalogů, udělat kuchyň za 300 tisíc a jiné. Dům vás pak může přijít mnohonásobně dráž než je běžné. Mohu vám zaručit, že za dva roky bude moderní něco jiného, ale vy budete splácet mnohem déle.

Pokud se vám to přesto líbí, nevíte co smysluplného s penězi a toužíte po velkém, chytrém, moderním a možná trochu studeném domě ze skla, kovu a pohledového betonu. Kupujte, zakázat vám to nikdo nemůže.

Jsem ovšem přesvědčen, že kvalitní příjemný domov je spojený úplně s něčím jiným a není třeba za to směňovat tolik vaší energie, peněz a zbytečně zatěžovat planetu. O tom si budeme povídat v dalších etapách naší cesty.

– Je jedno jestli platím podnájem v bytě, nebo splácím hypotéku za dům, který bude jednou můj.

Budete splácet stejnou částku po stejnou dobu? Je cena bytu a domu stejná. Jak se změní, zlepší váš život, pokud budete mít vlastní dům na místě, na kterém zamýšlíte? V běžné představě rodinného domu v satelitní zástavbě většinou směňujeme náš vyměřený čas a svobodu na  úroveň odpovídající výši a délce splátek.

– Zbude po nás něco dětem. Je to dobrá investice, rozumně uložené peníze.

Dětem něco zbude, ovšem často to bývají vzpomínky na vystresované rodiče, kteří se hádají a na děti nemají čas. Musejí totiž pracovat, bojí se přijít o práci, která je možná ani nebaví, jen proto, aby mohli splácet svůj dům. Takže děti nebudou mít k domu dobrý  vztah a rádi se nepříjemných vzpomínek prodejem zbaví a postaví si svůj dům podle sebe. Navíc dům po 40 letech čeká na rekonstrukci.  Co tedy skutečně zanecháte dětem?

Dobrá investice?  Každá dobrá investice by měla přinášet další zisk (v jakékoliv formě). Věřte, že rodinný dům určený k vlastnímu bydlení to není, ten vám peníze bude nadále jen vytahovat z kapes. Bohatí lidé to vědí a většinu svých peněz investují jinak.

– Chci grilovat na vlastní zahradě.

– Chci mít bazén.

– Nechci už platit podnájem.

– Nejvyšší čas začít stavět.

– V bytě mě to už nebaví.

– Toužím po velkém domě s velkou koupelnou a moderní kuchyní.

– Stavba rodinného domu se zahradou je známkou prestiže.

– Nebaví mě venčit psa v parku, chci ho vypustit na zahradu.

– Nechci se stále starat o děti, budou si hrát na zahradě.

– Všichni mí známí už mají postaveno.

– Když budu mít svůj dům, bude všechno jednodušší.

– Je to součást života, vystudovat, najít si zaměstnání, ženu, děti a postavit dům.

Je však otázkou, do jaké míry jsou všechny výše zmíněné důvody podstatné a jakou mají míru vědomého rozhodnutí. Zda se jedná o zdravé, trvalé touhy, které budou mít opodstatnění i za  5-10-20 let? Vycházejí z vaší podstaty?

Pokud hledáte Svobodný Domov, který bude pro vás ten pravý, je třeba to učinit na základě výše zmíněného uvědomění své podstaty. Formou dotazování se na pragmatické otázky, týkající se způsobu života v novém domě, na novém místě. Na otázky si však musíte odpovědět upřímně, po zralé úvaze.

Až si vším výše zmíněným projdete, teprve nastane čas, abyste si začali rozšiřovat vlastní obzory ohledně nového Domova, nikoli jen konstrukcí, materiálů, ale i možných způsobů života.

Zmapujte si jak konvenční tak přírodní stavitelství, nahlédněte na stavbu domu z obou úhlů. Ze všeho si vezměte pro sebe to nejlepší.  Pamatujte, že skromnost je sestra spokojenosti. Většina lidí, žije celý život  v bytě, tak proč by Vám nestačil malý domek. Tady jen apeluji: „Nebojte se větších pozemků. Zamyslete se nad tím, zdali Vám vyhovuje současný životní styl a zdali případně máte možnost ho reálně změnit.“ 

Jestli se rozhodnete po zralé úvaze bydlet dále v bytě, je v pořádku. Tady je třeba si říci, lepší spokojený vědomější člověk v bytě, než nešťastný v novém domě s hypotékou na krku. Pokud navíc budete vědomí spotřebitel, budete svými nákupy podporovat lokální zdravé plodiny, přemýšlet nad odpady a minimalizovat je, budete aktivní občané ve svých městech a obcích, bude to skvělé. Svět a my všichni Vás potřebuje celé.

Až si tímto projdete, poté věřím, že si budete schopni správně určit váš pravý záměr pro stavbu nového domu. Jinak Vám hrozí dnešní celkem běžný scénář, kterým je práce, svatba, děti, hypotéka, stavba katalogového domu v satelitní zástavbě, práce, splátky, závislost, stres a nesvoboda. Teď vás trošku straším :-), ale takovéto situace nejsou výjimečné. To že tímto způsobem svému okolí a životnímu prostředí neprospějete, je doufám také zřejmé.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.