Vedení el. proudu je v naší republice celkem hustě zastoupeno a na žádost stavebníka jsou distribuční společnosti celkem ochotné přivést silovou elektřinu na hranici vašeho pozemku. Tedy někam do rohu, nebo k příjezdové cestě.
Jak zjistit zdali vás připojí? Jak se postupuje? Kolik vás bude přípojka stát?
Na většině území ČR spadá distribuční síť pod spol. ČEZ Distribuce významnější výjimkou je pak jižní Morava a jižní Čechy, kde je distributorem společnost E.ON. Pro úplnost v Praze potom spol. Pražská energetika a.s., ale to je víceméně bezpředmětné.
Pokud chcete mít jistotu, ještě před tím než koupíte pozemek, že vám distribuční společnost přivede elektrickou energii na hranici pozemku do elektrického pilířku, stačí si na internetu podat “informativní” žádost o připojení. (Vše bude probíhat úplně stejně jako oficiální žádost, až do té doby, že nepodepíšete s distribuční společností smlouvu o připojení – tento postup je normální a běžný.)
Žádost o připojení lze podat online přes internet na ČEZ Distribuce http://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zakazniky/formulare/pro-odberatele.html Konkrétně: 2 01 Žádost o připojení elektrického zařízení k distribuční soustavě z napěťové hladiny nízkého napětí (k žádosti se přiloží snímek z katastru a vyplní požadovaný příkon) a vše se zašle na email: info@cezdistribuce.cz
Ohledně příkonů doporučujeme vyplnit požadavek na třífázový proud, který je i pro elektrické vytápění, nejčastěji se dávají k RD jističe 3x25A.
Ovšem je třeba pamatovat na to, že se za rezervaci přkonu platí poplatek. Například.:
1 fáze x 20A – platí se 200Kč za A = 20 x 200Kč = 4.000,- Kč
3 fáze x 25A – platí se 500Kč za A = 25 x 500Kč = 12.500,- Kč
Platby za ampéry jsou u obou společností stejné.
Pokud u žádosti něco opomenete ČEZ vás vyzve k doplnění a nic se neděje.
a) Máte el. pilířek již na hranici pozemku přijde vám do 30 dnů Smlouva o připojení s uvedením podmínek. Smlouvu podepíšete, splníte podmínky, zaplatíte poplatek a ČEZ vás připojí.
b) Přípojný bod je vzdálený od vašeho pozemku a je třeba ho k vašemu pozemku přivést. V tomto případě vám přijde Smlouva o smlouvě budoucí vč. podmínek připojení a vyčísleného poplatku za ampéry. Pokud smlouvu podepíšete a zaplatíte alespoň 50% poplatku za ampéry, distributoři následně zahájí potřebné úkony, jako vypracování projektové dokumentace, souhlasy sousedů, věcná břemena, povolení (územní souhlas) až po výběr realizační firmy a samotnou realizaci přípojky. O každém kroku vás bude ČEZ informovat dopisem. Zde je ovšem potřeba se také obrnit trpělivostí a počítat s tím, že celý proces podle jeho složitosti bude trvat od 3 až do 12 měsíců.
V naprosté většině případů celou přípojku hradí ČEZ Distribuce. Pouze ve výjimečných složitých případech pak může poskytovatel požadovat nějakou úhradu i od stavebníka. U E.ONu v zastavěném území opět povolení i realizaci přípojky zajišťuje a hradí distributor. Ovšem na vaše připojení mají u E.ONu dokonce 12-16 měsíců, ale obecně platí, že vás připojí dříve než mají uvedeno ve smlouvě. Můžete jim volat, urgovat a kdo chce může si i zajistit sám povolení, které E.ONu předáte.
Od elektrického pilířku na hranici pozemku si propojení s vaším domem řešíte už sami s vaším elektrikářem.
Pokud si s něčím nebudete vědět rady využijte informační linku ČEZ Distribuce tel: 800 850 860 a EON tel: 800 773 322.
Tyto a mnohé další užitečné informace naleznete v ebooku: „Hledáme místo pro život aneb jak si zajistit pozemek pro stavbu domu“ ZDE:
Dozvíte se například odpovědi na následující otázky:
Jak mohu najít svůj vysněný pozemek?Výběr lokality a možnosti hledání pozemku.
Co si musím o pozemku zjistit, než přistoupím k jeho koupi?
Na co nesmím zapomenout? Jaké informace si potřebuji o pozemku zjistit, kde je seženu a jaký je postup?
Jak je to s katastrálním úřadem, územním plánem, inženýrskými sítěmi?
Lze provést změnu územního plánu? Jak se postupuje?
Budu moci na vyhlédnutém pozemku stavět? Kde a jak to zjistím?
Mohu si postavit dům na zemědělské půdě? Za jakých podmínek? Jak se postupuje?
Kde zjistím jak vedou inženýrské sítě?
Jak je to s připojením na elektrickou energii a vodovod? Na kolik vás připojení přijde?
Vodovod nebo studnu?
Jak je to s nutností přístupu na pozemek z veřejné komunikace?
Musíme se napojit na veřejnou kanalizaci jeli na hranici pozemku?
Co mobilní domky a maringotky skutečně si je mohu postavit kde chci bez povolení?
Jak probíhá samotná koupě nemovitosti? Smlouvy, zápisy do katastru nemovitostí, placení poplatků, daní... Jak se správně postupuje?
Co když mám velký pozemek a potřebuji ho rozdělit? Nebo naopak mam více malých pozemků a rád bych je sloučil?
Jaký pozemek je vhodný pro budování Svobodného Domova? atd.