HLEDÁME MÍSTO PRO ŽIVOT

V minulém článku a první etapě cesty za Svobodným Domovem na stránkách www.svobodny-domov.cz “Poznání svého pravého záměru při stavbě domu”, jste poznali vlastní záměr, ze kterého je třeba vycházet i u hledání pozemku. Pokud jste tak neučinili, měli byste se k tomuto kroku vrátit. Upozorňujeme, rozhodně 1 krok nevynechávejte!

Záměr je jasný, jak postupovat dál?

Hledat domov tam kde to znáte, nebo domov přenést jinam?

Zde se vaše hledání rozděluje na dva způsoby:

1) Hledání Domova tam kde žijete, kde to důvěrně znáte

Jedná se v podstatě o hledání stavby nebo pozemku v místě, které jste vnímali od dětství. Víte jak je dostupné, jaká je jeho historie, kdo bydlí v okolí, co se na daném místě dělo, kam se z daného místa dostanete, jakým způsobem, za jak dlouho, kde co roste apod. Je to spíše o jemném vážení detailů se spoustou vstupních informací na začátku.

Máte zde více ohraničujících okolností, které vytvářejí jakýsi první filtr při výběru.

2) Hledání Domova na novém místě

Jedná se o hledání místa pro život v prostředí, o kterém máte málo informací. Není to tak jednoduché, jako v prvním případě. Zde chybí prvotní informace a jakási subjektivní povědomost o místech, která vybíráte. Je to trochu dílem loterie a dílem intuitivní volba. Zde jsou limity v první fázi poněkud skryty a může se zdát, že není čeho se pořádně chytit.

Ti kdo mají intuitivní cítění na dobré úrovni, mají v tomto výhodu. I dále v textu budu poukazovat na nutnost vnímání svých pocitů a snahu dávat jim příslušnou váhu a vědomě se jimi zabývat.

Pocit z nějakého místa, věci, činu nebo člověka je jedna věc, ale dokázat rozeznat, co ten pocit znamená, co jej spouští, pojmenovat příčinu a umět s ní pracovat, je věc druhá.

Je možné, že vám nyní není úplně jasné co myslím tím “intuitivním cítěním”. Takže až vám hlas zevnitř (intuice) řekne ano, tady se mi líbí, tady bych mohl žít, věřte mi, že to poznáte. Možná poté co si objedete 3 – 4 místa, nebo nemovitosti a budete cítit, že to není úplně ono, nebo budete dlouze přemýšlet a spekulovat, pak to pravděpodobně nebude to pravé místo. Ovšem díky tomu můžete získat potřebnou zkušenost (zážitek toho jak jste se cítili) a pak přijedete na to „vaše“ místo a tam to bude jako CINK! Dostaví se příjemný pocit, impuls, který vám řekne jo, tady bych si dovedl představit žít, i když to asi hned všechno ideální nebude.

Začínáme s konkrétními kroky

Výběr lokality

Nejprve je dobré, abyste si našli lokalitu nebo lokality, kam vás to táhne. Nemusí se ihned jednat o konkrétní místo/a. V první fázi bude stačit, když si stanovíte podmínky, které by mělo dané místo splňovat a zároveň i okolnosti, které nechcete. Např. les do vzdálenosti 1 km, koupání do 10 km, od města tak do 15 km, měl by to být jižní svah, neměla by být v okolí rušná silnice, kravín, pozemek s výhledem, se vzrostlým sadem apod.

Omezení si však nedávejte příliš mnoho, protože pak byste takové místo ani najít nemuseli. Dobré je si stanovit taková omezení, která nemůžete do budoucna změnit nebo ovlivnit. Ostatní pak lze většinou přizpůsobit nebo upravit.

Omezení, která se časem změnit nedají, jsou např. poloha vůči světovým stranám, vzdálenost od města, stavby nebo jevy v okolí, nadmořská výška, velikost obce, sousedi apod. Omezení, která změnit nemůžete, musíte akceptovat a srovnat se s nimi, nebo hledat pozemek jiný.

Omezení, která se upravit dají, jsou většinou detailnější např. je na daném místě vzrostlá vegetace, je pozemek oddělen od okolí nebo naopak umožňuje otevřenost, není sem zaveden vodovod, pozemek je příliš suchý nebo neúrodný apod. Tímto omezením může být i územní plán a regulace, které z něj vycházejí. Může se stát, že taková nařízení neumožňují realizaci domu nebo záměru o kterém sníme. Není však nutné se striktně upínat na váš „vysněný“ dům. Postupem času možná zjistíte, že to jde i jinak a neméně dobře.

Omezení, která ovlivnit můžete, promyslete a zkuste si představit, jak by je bylo možné vyřešit.

Způsoby hledání pozemku, nebo pozemku se stavbou

1) Hledání na internetu

Máte-li stanoveny vstupní podmínky, je pak nejjednodušším způsobem zadat je do internetového vyhledávače realit a zkusit štěstí. Pár inzerátů by mohlo odpovídat vašim požadavkům. Když nenajdete hned co hledáte, je to v podstatě normální. Málokdy se stane, že vaše vysněné místo je v obchodě jako houska na krámě. Pozemek můžete hledat i roky.

Nám se osvědčily následující internetové servery:

www.sreality.cz , www.ceskereality.cz , www.bezrealitky.cz

a pro ty z vás, kteří uvažují o Rodovém Statku např.:

www.zemedelskepozemky.czwww.farmy.cz

Můžete využít i místních realitních serverů nebo kanceláří.

Dobré je sledovat webové stránky konkrétní obce nebo města, které mohou nabízet sami pozemky k prodeji, nebo zprostředkovávají inzerci soukromých osob bez realitky.

Dalším možným zdrojem pro hledání pozemků a staveb jsou dražební portály a seznamy dražeb.

Zde je však nutné dlouhodobě sledovat záznamy a mít štěstí při případné dražbě. Dražby ovšem nejsou pro každého. Jde především o morální rozměr koupě nemovitosti.

2) Hledání IN NATURA

Příjemná lokalita se dá nejlépe nalézt tak, že budete jezdit, chodit, či se jinak pohybovat po našich luzích a hájích a budete poznávat místa, kde se vám líbí. Poté se pokusíte hledat nemovitosti na vytypovaných místech.

Hledat je můžete opět přes internet, v co nejširším spektru vyhledávačů a nabídkových portálů. Když jste konkrétně zacílení, i vyhledávání je pak konkrétnější a nemusíte se spoléhat jen na pár serverů.

Doporučuji vyptávat se přímo na daném místě, zda někde někdo něco neprodává nebo chce prodat.

Dobré je zajít za starostou na obec, na stavební úřad, zeptat se v hospodě, na hřišti apod.

K zahození rozhodně není ani přímé kontaktování s majitelem nemovitosti, která se vám líbí a oslovit ho s nabídkou její koupě. Možná nekývne hned, ale když si to nechá rozležet v hlavě, tak se prodej podařit může.

V neposlední řadě se dá při projíždění krajinou spatřit i inzerát na plotě nebo cedule na pozemku “NA PRODEJ”.

Tip: Jak rychle a jednoduše zjistit majitele pozemku

V případě, že se jedná např. pouze o pozemek nebo i o stavbu bez č.p., u které se vám na místě nepodaří zjistit jejího majitele. Máte následující jednoduché možnosti jak majitele zjistit:

Praktická aplikace do mobilního telefonu, ve které můžete hledat informace o pozemku přímo v terénu. Jmenuje se mapy ČÚZK a nejdete ji na Google Pay.

Dobrá aplikace do telefonu je i mapy.cz, v ní ovšem nenajdete podrobné informace o pozemcích (funguje i offline), pro orientaci v terénu je super.

Nemáte-li chytrý telefon:

a) Pokud jsou nějaké domy v dosahu vašeho vyhlídnutého místa opište si jejich Č.P. (číslo popisné) a doma pak přes webové stránky nahlizenidokn.cuzk.cz můžete online procházet katastrální mapou od konkrétního objektu s opsaným č.p. a dopátrat se „vašeho vyhlídnutého pozemku“ a konkrétního majitele „vašeho“ místa.

b) Při pátrání po pozemku lze využít např. satelitní mapy na serveru mapy.cz nebo www.google.cz/maps/ , díky kterým nejenom lépe zmapujete okolí a získáte nadhled, ale můžete opět najít nějaký nejbližší potřebný „údaj“, díky kterému si přes stránky nahlizenidokn.cuzk.cz opět dohledáte konkrétní místo a majitele pozemku.

3) Hledání přes realitní kanceláře

Zavedené realitní kanceláře mají svou databázi klientů a v místě kde působí mají přehled o tom kdo co prodává, nebo kdo by mohl o něčem vědět. Tato varianta je pro ty, kteří se nechtějí s vyhledáním příliš zabývat. Služby realitních kanceláří jsou dnes snad již profesionální a solidní a výjimky snad jen potvrzují pravidlo. Dobré je oslovit více kanceláří. Musíte ale počítat s provizemi, které se pohybují cca od 2 do 10% z ceny kupované nemovitosti.

4) Hledání přes sociální sítě a známé

V dnešní době doporučuji využít i sociálních sítí např. facebooku. Jsou zde skupiny a stránky, které se zabývají nákupy nemovitostí. Dají se oslovit i skupiny zabývající se podobným životním stylem a mají větší počet sledovatelů. Když vzneseme do těchto skupin dotaz ohledně koupě nemovitosti, můžeme dostat i poměrně velký počet nabídek.

Oslovit můžeme i známe a přátele (nejen) na sociálních sítích a požádat je o sdílení. Informace se pak může dostat dost daleko a může padnout na úrodnou půdu.

Nacítění daného místa

Velmi důležitý aspekt při výběru pozemku, na který rozhodně nezapomeňte. I když dané místo bude pro vás v podstatě technicky i právně vyhovující, nemusíte se na pozemku cítit dobře a nezjistíte to jinak, než že na daném místě strávíte nějaký čas.

Jedná se o nacítění místa. Zkrátka představte si, jak by se na konkrétním místě žilo, jak by to mohlo vypadat, kde by co mohlo růst a stát. Jestli je to představitelné máte napůl vyhráno.

Doporučení:

  • Strávit na pozemku delší čas.

  • Přespat na místě, zjistit jak se dané místo chová, jakou má atmosféru za různého počasí a v různou denní (roční) dobu.

  • Zjistěte odkud fouká vítr, jak putuje sluníčko, případně odkud páchne kravín atd.

  • Jednoduše zjistěte, jak se “zde” cítíte vy a vaši blízcí. Poslechnout si názory všech členů rodiny je velmi důležité.

Ceny pozemků

Krátce zastavím i u tématu, které je dosti zásadní, na které se hodně ptáte a to jsou ceny pozemků a jejich dosažitelnost.

Doporučuji přečíst si na internetu pár článků, abyste získali základní informace o pozemcích a jejich cenách. To, že máme různé „druhy“ pozemků, že se rozdělují na stavební pozemky, louky, sady, ornou půdu, ostatní plochy atd., podle jejich využití asi víte. Podle toho se mění i výše jejich ceny, která je mimo jiné závislá i na lokalitě.

Např. cena za stavební pozemek ve velkých městech může být v řádech tisíců za m2.

V menších obcích se může cena za stavební pozemek pohybovat od 200Kč/m2 výše v řádech stovek za m2.

Dále se můžete setkat s průměrnými tabulkovými cenami (orientační) a cenami tržními reálnými v daném místě (ceny, za které se běžně prodává v okolí).

Důležité je nezapomínat na to, že pozemek, resp. půda je obrovským bohatstvím. Nelze na pozemky koukat pouze jako na plochu, kterou lze zpeněžit, nebo zda lze pozemek zastavět či nikoli. Půda je základní podmínkou života, zdroj obživy. Kvalita a úrodnost půdy je rozhodující pro život na této planetě, proto je moudré k ní takto i přistupovat. Lidem, kteří pozemky prodávají by nemělo být jedno, kdo a za jakým účelem jejich půdu kupuje.

Měli byste vědět, že kvalitní úrodná půda je živá půda s množstvím zástupců rostlinné i živočišné říše, kteří se podílejí na nejrůznějších životadárných procesech. Vzhledem k tomu, že stávající způsob využívání půdy, ať už plošné hospodaření, chemické postřiky, hnojiva, ale i způsoby zástaveb, také znečištění ovzduší a s tím spojené kyselé deště to vše půdu devastuje a zabíjí. Určitě je dobré vědět jak se lze o půdu starat a jak ji obnovovat, podporovat, zúrodňovat a zkvalitňovat. Můžete tak vybudovat na vlastním pozemku skutečnou životadárnou pokladnici, vlastní perpetuum mobile na život ve zdraví a “bohatství”.

Poměrně přehledné informace o půdě naleznete na stránkách www.vitejtenazemi.cz

Zmíním zde i jeden z vašich dotazů:

Dobrý den,

děkuji za ebook knihu a za informace v ní.

Nerada bych si brala vysokou neuváženou hypotéku na stavbu domu, ani si to nemohu dovolit, ale i ceny stavebních pozemků se pohybují v milionových částkách.

Hektárek pozemku pro založení permazahrady v čistém prostředí, na kterém se dá postavit menší domek, a který je celoročně dostupný, se u nás v Moravskoslezském kraji pohybuje v řádech milionů.

Co z toho, že si domek postavíme svépomoci, když na pozemek prostě není. Jak se pak člověk nemá zadlužit?

Poradíte mi?

Odpověď:

Dobrý den paní XXX,

děkuji za Váš dotaz. S pozemky je to opravdu těžké. Někteří lidé na pozemcích chtějí rychle vydělat hodně peněz a nehledí na důsledky.

Na druhou stranu si myslím, že se pozemky nedají penězi plně docenit, protože reálně mají nevyčíslitelnou hodnotu, pokud lidé budou umět a budou chtít využít jejich potenciál. Což nedělají. A peníze, které lidé za pozemek utrží se velmi rychle rozkutálí a nemají nic.

Mnoho lidí své pozemky prodalo velkým zemědělcům, spekulantům, developerům. A bude se to dít i nadále, pokud se jim to nepřestane vyplácet, což v širším kontextu opět můžeme ovlivnit my, obyčejní lidé. Třeba tím co nakupujeme a jakou vytváříme poptávku. Žel stále spoustu lidí chce a kupuje drahé pozemky okolo 1.000 m2 na stavby RD.

Nicméně jsem přesvědčen, že stále je dost lidí, kteří vlastní pozemky okolo obcí, kteří jsou už třeba starší lidé a stále neprodali, ale jen pronajímají.

Věřím, že to lze vyřešit, možnosti jsou stále. I když vám nemohu říci udělejte toto a toto a jistě seženete super pozemek za rozumné peníze. Tak lehké to není, ba naopak v dnešní době, při dnešních zákonech a stávajícím všeobecném mínění je to složité.

Možnosti, které mě nyní napadají:

1) Nehledejte velký stavební pozemek, zkuste najít malý tak, aby bylo možno k němu přikoupit sousední “zahradu, louku, pole”, ceny takovýchto pozemků jsou úplně jiné (15-30kč/m2, ale mohou být i více).

Tyto pozemky by měly být na okrajích intravilánu a zastavitelných území dle územního plánu obcí a měst.

2) Vyzkoušejte se ptát osobně konkrétních lidí na konkrétní místa, i když třeba nyní nenabízejí nic k prodeji, neznamená to, že neprodají. Buďte upřímní, řekněte jim reálně o co vám jde, že si chcete vybudovat svůj domov s velkou zahradou. Sdělte jim vaše představy. Věřím, že to může u starších lidí mít velký vliv. Často mají k půdě vztah a nechtějí, aby tam vyrostla průmyslová zóna, nebo satelit. Neměli by mít strach, že je chcete “ošidit”, že když vám prodají pozemek, tak vy ho rozparcelujete na malé a rozprodáte.

3) Často vídám inzeráty na prodej starších nemovitostí, bývalých usedlostí, statků a rodinných domů s dostatečně velkými pozemky. Ceny, tedy alespoň u nás ve východních Čechách, nejsou vždy nedosažitelné. Výhodou může být i vzrostlá zeleň.

4) Můžete se porozhlížet i po pozemcích, na kterých stojí zbytek nějaké ruiny, nebo už vidíte jen základy. Zkuste se zeptat na prodej. Na těchto pozemcích vám většinou dovolí postavit pokud dodržíte půdorys stávající stavby. O některých pozemcích ani nemusíte vědět, že na nich lze postavit a přesto to jde udělat. (O tomto píšeme také v našem ebooku ).

5) A zlatý hřeb je skvělý uvědomělý starosta a spoluobčané. Existují skupiny lidí, které mají podobný záměr a udělají velký projekt na rozsáhlejším území, které se rozparceluje na hektarové pozemky. Stejné možnosti věřím, že lze dosáhnout na malých obcích i městech, pokud budou občané jednotní (aktivní) a získají podporu starosty a zastupitelů mohou vyčlenit část území k takovémuto druhu zástavby. Pravděpodobně to ještě chvíli bude trvat než se to bude dít “masověji”, ale důležité je vyvíjet tyto aktivity a dávat impulsy.

Tuto cestu (5) vidím jako jednu z nejlepších. Takže zkuste místo pozemku hledat super starostu a uvědomělé lidi (sousedy), kteří by podpořili dobrou věc. Případně zkuste stávající zastupitelstvo o přínosu přesvědčit. Pokud budou chtít obyčejní lidé tímto způsobem žít a takto rozvíjet svojí obec, věci se dají brzy do pohybu.

Vím, že to není lehké, ale neztrácejte naději, elán a trpělivost.

Přeji hodně zdaru

Petr Vytlačil

autor projektu Svobodný Domov

Pokud máte zájem o vybudování Rodového Statku, pak je dobré informovat vaše okolí o záměru opatrně. Nejprve opatrně „osondovat“ zdali vaši sousedé a vedení obce s vaším záměrem ladí. Pokud ANO, pak klidně nadchněte i je. Ovšem pokud ucítíte, že jsou na jiné vlně, podávejte jim pouze ty informace, které musíte, aby vám při povolování neházeli klacky pod nohy. Je pak ještě otázkou, zdali v takové obci budete chtít vůbec žít.

UPOZORNĚNÍ!

Při koupi pozemku bez stavby je nutné si dopředu zjistit, zda se jedná o stavební pozemek, nebo zda se dá na tomto pozemku nějaká stavba vybudovat a za jakých okolností. Ne každý pozemek je možné zastavět! Na webových stránkách www.svobodny-domov.cz v ebooku “Hledáme místo pro život aneb jak si zajistit pozemek vhodný pro stavbu domu”, se dozvíte potřebné informace a postupy, které stran pořízení vhodného pozemku budete potřebovat.

Po přečtení ebooku byste měli získat ucelenou představu o tom, jak postupovat při výběru a koupi nemovitosti a na co si dát pozor. Dozvíte se mimo jiné jak a kde zjistit všechny potřebné informace o daném pozemku či stavbě. Jak zjistit co se na daném místě dá vybudovat a co Vám úřady povolí. Jak funguje katastr nemovitostí. Jak je to s průběhem a připojením k inženýrským sítím. Na co si dát pozor při vlastní koupi a jak ji nejlépe realizovat. Zdali můžete stavět na zemědělské půdě a za jakých podmínek. A spoustu dalších hodnotných a praktických informací.  Pokud o ebook máte zájem, napište mi na můj email petr@svobodny-domov.cz.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.