NEJDŮLEŽITĚJŠÍ RADA, JAK UŠETŘIT PŘI STAVBĚ DOMU

Úvod: „Tento článek jsem psal v době, kdy se ještě příliš neukazovalo, jak velký nedostatek je zedníků a řemeslníků. V době, kdy se výrobci materiálů  pouštěli do tvrdých konkurenčních bojů o co nejnižší cenu. Dnes se situace pro konečného zákazníka – obyčejného člověka stále více komplikuje. Cena stavebních prací se navýšila za poslední rok a půl cca o 15%. Pro zedníky  je to samozřejmě dobře. Dále „nedostatek“ cihel a tepelných izolací (možná i uměle vyvolaný) výrazně navýšil jejich cenu i termíny dodání.  Toto všechno jsou pro běžného člověka další nepříjemné zprávy, které lidem komplikují stavbu domu a budování skutečných svobodných domovů. Jelikož se stávají čím dál tím víc nedostupné.

A pokud už někteří lidé přece jen staví, nebo chtějí stavět, pak shánějí co nejmenší pozemek, protože nemají tolik peněz, aby je vložili do pozemku a často bohužel ani chuť. Naše nádherná krajina se pak mění v satelitní kalamitu (jak ekologicky, ekonomicky, tak esteticky) a jejich domy se stávají nemocnými umělými budovami plných technologií a kabelů. A i když se najdou uvědomělí lidé, kteří si raději postaví jednodušší skromnější dům ve prospěch většího pozemku, vlastní půdy, na které si vybudují vlastní rajskou zahradu, největším problémem zůstává nedostatek smysluplných pozemků, a neochota obcí pro výstavbu vyčleňovat větší pozemky.:“

Stejně jako většina lidí prožívám náš uspěchaný způsob života a zaběhnutý systém na vlastní kůži. Lapen do kolotoče “povinností” a naučených vzorců myšlení a chování. I já jsem zatoužil po svém domě se zahrádkou, ovšem uvědomil jsem si, že za současných podmínek a často převzatých představ o tom, jaký by měl být rodinný dům (RD), nejsem schopen, nebo lépe řečeno ochoten investovat tolik peněz, času a energie do stavby konvenčního rodinného domu na pozemku o velikosti 800-1000 m2.

Jsem přesvědčen, že efekt a návratnost této investice, kdy se cena běžných rodinných domů pohybuje od 3 do 5 miliónů (bez pozemku) a vzhledem k dosaženému výsledku, se mi tato investice nevyplatí. Důkazem mi jsou příběhy mých známých, kamarádů a dalších investorů, se kterými jsem se setkal ve své praxi. Díky tomu jsem si uvědomil některé z “chyb”, které běžně děláme a já bych je ještě nedávno pouze zopakoval.

Došlo mi, že dům je jen “mrtvá” věc. V podstatě můžeme žít stejně hodnotný život v bytě za 1.500.000,- Kč, jako v RD na malém pozemku v “běžné zástavbě”. Závislost na konzumním způsobu života je v RD na malém pozemku v satelitní zástavbě minimálně stejná, jako v bytech, ekologická zátěž mnohem mnohem větší. A to vše za 3x vyšší cenu.

Pokud nejste milionáři, nebo nevyděláváte statisíce, pak můžete ztratit stavbou domu, do kterého se chodíte často jen vyspat, obrovskou část vnější svobody. Hypotéka a strach vás může uvázat v zaměstnání, které vás nenaplňuje a to s vyhlídkou na dalších 30 let. Dokážete si jistě představit, jak to na člověka, jeho psychiku, tělo, chování a vztahy bude působit. Vytvoříte na sebe obrovský tlak, který bude ovlivňovat celou vaší rodinu i okolí.

Spoustu mých kamarádů si vzalo velké hypotéky a veškerý čas věnovali stavbě domu. Z práce na stavbu, do práce, stavba, práce, stavba…žádný odpočinek, žádná rodina, partnerka, děti, zábava – vše dostávalo pouze minimum času a pozornosti na úkor domu.

Některé z příběhů se Vám pokusím přiblížit:

První můj kamarád si postavil za Prahou větší rodinný dům se samostatně stojící zděnou dvou-garáží. Plánoval do domu investovat 5 mil. + cena pozemku. Ovšem to bylo jediné číslo, které na začátku věděl. Sehnal si projektanta, kterému sděloval své požadavky a on je zpracoval. Např. Líbilo se jim s ženou mít u ložnice, která je v 2.NP, koupelnu, nojo, jenže děti přece nebudou chodit do koupelny přes jejich ložnici. Šup, vedle pokojíčku rázem byla druhá malá koupelna. Jenže obě koupelny jsou v patře, a tak do 1.NP přibyla další, taková technická koupelna se záchodem. Pak se uvažovalo o pokojích, obývací pokoj, dva pokojíčky, pracovna, kuchyň s jídelnou, šatna atd. V projektu to vypadalo vše “smysluplně”. Ovšem už když stála hrubá stavba, bylo patrné, že pokoje by mohly mít minimálně menší plochu. Dnes když je dům dokončen, zhruba 3 pokoje nejsou stále plně využívány. Cena domu se v průběhu stavby vyšplhala na cca 8 milionů + pozemek. Což opět z větší části zajišťuje hypotéka. Kamarád sice vydělává mnohem více než je průměrný plat, takže splácení pro něho není takový problém. Na druhou stranu jeho zaměstnání je velmi časově náročné. Nedávno se jim narodila malá holčička. Což je skvělé. Ovšem kamarádův pracovní den je od 7 do 19 hod. Jeho paní je celý týden sama s miminkem. Samozřejmě jí není v této situaci příjemně. Nyní si kamarád uvědomuje tento “problém”, ale zároveň neví, jak situaci zlepšit.

Další kamarád, spolužák a stavař si rok plánoval a kreslil projekt velkého moderního domu, který si vysnil. V době, kdy začal stavět, žili s přítelkyní. Neměl představu kolik ho dům bude stát. Pustil se do stavby, samozřejmě s hypotékou. Přestal sportovat, scházet se s přáteli a nikam nechodil. Všechno se omezilo pouze na zaměstnání a stavbu domu. Volné víkendy neexistovaly, veškeré peníze i čas spolykala stavba. Kamarád byl čím dál tím víc vzteklý. Bylo toho na něho moc a odnášela to i přítelkyně, která se na stavbě finančně podílela. Abych to zkrátil, když měli dokončenou hrubou stavbu, tak od něho přítelkyně odešla. Takže kromě obrovské hypotéky musel vyplácet ještě přítelkyni. V době, kdy jsme spolu na toto téma mluvili, byl v práci od rána do večera a z výplaty mu zbývalo na život cca 5.000,- Kč s vyhlídkou na dalších 30 let. Na můj překvapený výraz řekl: “Můj hrad, můj hrob”. Dům postavil natolik atypický a drahý, že se stal jen těžko prodejným. Člověk, který by na něj měl, by si postavil dům podle svých představ. Tento příběh dopadl nakonec dobře. Nyní má kamarád dům dokončený a bydlí v něm. Našel si novou přítelkyni, nyní už ženu, se kterou mají dítě a vypadá to, že to společně zvládli.

Ještě otevřu poslední příběh dalšího mého vrstevníka a kamaráda, který v je současné době novopečeným tatínkem. Dnes vykonává práci, která ho nebaví, resp. ve firmě, kde nejsou dobré vztahy. Nedokázal by si představit, že by na stejném místě zůstal celý život. V této situaci koupili pozemek a plánují stavbu domu na hypotéku.

Toto všechno jsou pro mě varovné prsty, přesto to nejsou nikterak výjimečné životní scénáře. Osobně potřebuji cítit alespoň částečně vnější svobodu, záleží mi na rodině, ženě, dětech a nechtěl bych podstupovat tento obrovský tlak.

NEJEN Z TĚCHTO PŘÍBĚHŮ SI VEZMĚTE POUČENÍ:

    • Nastavte si priority a určete vaše reálné možnosti.

    • Jasně nastavte konečnou cenu domu vašemu projektantovi. Nespoléhejte, že dům postavíte za ½ ceny, protože jednoduše nepostavíte. A i kdyby se vám to po finanční stránce podařilo, tak vás stavba bude stát o to více vašeho času a práce. Tedy ve finále materiální hodnota domu bude obdobná.

    • Zbytečně neriskujte! Nespoléhejte se na to, že to nějak postavíte. Je třeba vědět.

    • Chcete-li ušetřit, nesnažte se vynikat velikostí a atypickými tvary. Stavbu neúměrně a neefektivně prodražíte.

    • Nepodléhejte stavebním trendům a módě.

    • Buďte skromní. Vyvažujte chtění “Co by bylo dobré mít” a skutečné potřeby.

    • Měníte-li s novým domem i místo, kde budete žít. Rozhodně předem poznejte, jaký způsob života je s novým místem spojen a jestli vám vyhovuje, než se k němu uvážete.

    • Dejte čas přípravě, promyšlení, poznání vašeho záměru a vašich možností. Takto investovaný čas se vám tisíckrát vrátí.

  • Snažte se moudře vyvážit konvenční a přírodní materiály vzhledem k vašim finančním možnostem.

Důsledky současného přístupu ke stavbě rodinných domů:

  • Rodinné domy se staly pro většinu lidí nedostupné. Dům je možné postavit často jen s obrovskou hypotékou, která svazuje po zbytek života.

  • Způsob výstavby docílil absolutní odtržení lidí od přírody.

  • Malé a drahé pozemky. Minimální pozemky bez užitku.

  • Bezohledná výroba stavebních materiálů. Negativní dopady na životní prostředí. Neobnovitelné zdroje, velká energetická náročnost při výrobě, velká ekologická zátěž dožilých materiálů. Doprava materiálů na dlouhé vzdálenosti a z toho plynoucí znečištění ovzduší, nebo přetěžování a následné opravy komunikací.

  • Největší výrobci stavebních materiálů jsou nadnárodní společnosti. Odklon peněz do zahraničí.

  • Složité stavby plné technických vymožeností a zbytečností, které nám mají usnadňovat život, ale často ho spíše komplikují.

  • Absolutní závislost obyvatel žijících v RD.

  • Nezdravé vnitřní prostředí staveb. Umělé materiály, všudy přítomná technologické zařízení.

Pokud žijete městským životem, ať už kvůli zaměstnání, či z jiných důvodů je nejreálnější, nejekonomičtější a nejekologičtější pořízení bytu. Finanční zátěž samozřejmě není taková, jako kdyby jste si postavili dům v husté zástavbě.

V zásadě lidi do měst přilákala vidina výdělku, respektive často iluze kvalitnějšího života, kterou využívaly velké podniky a továrny, aby v nich lidé pracovali. Dnešní nedostatek zaměstnanců a nedostatek bytů by dle mého názoru měly řešit s pomocí měst hlavně velké firmy a nadnárodní podniky, které do teď využívaly levnou pracovní sílu, spoustu výhod a daňových úlev. Výstavbou bytů pro zaměstnance se zvýhodněným nájemným by si velké podniky mohly vyřešit problémy z nedostatkem pracovních sil. Disponují jako jedni z mála dostatečným kapitálem a investice jim zůstane v podobě nemovitostí. Od Tomáše Bati se mají co učit. Než jen chtít po městech, čili samotných lidech, aby se zadlužovali a stavěli bytové domy, aby mohli následně svojí prací vydělávat velké peníze těmto firmám. Ostatně by mě nepřekvapilo, kdyby si podniky, díky svým kontaktům, uměly obstarat na výstavby BD dotace, aby to zase zaplatili obyčejní lidé z daní. Teď jsem trochu odbočil od tématu, ale přišlo mi důležité říci tento názor nahlas.

Jak funguje stavební trh

Ve stavebnictví víc než v jakémkoli jiném odvětví je obrovský přetlak nejrůznějších materiálů, technologií a do nedávna byl i nabízené práce. Dnes a denně na nás „útočí“ mnoho RE-klam, které se ve formě přesvědčení ukládají do podvědomí. Výrobci potřebují stále prodávat. Do boje o udržení na trhu a svůj zisk zapojují armády školených obchodníků, psychologů a marketerů. Jejich cíl je jediný, prodat. Musí přesvědčit lidi, aby kupovali. Zbraněmi jsou všechna média, televize, rádio, časopisy, lidé. Municí pak reklamy s lživými obrazy, placené odborné články a spoustu jiných strategií, akcí, slev a módních trendů. Obchodní zástupci mají často spíše znalosti psychologie, než řádnou znalost v oboru.

Tento tlak výrobců je ještě mnohem více soustředěn na lidi, kteří se ve stavebnictví pohybují. Počínaje studenty, projektanty nebo realizačními firmami. Jsou to právě odborníci, které přesvědčují, vědí, že oni udělají práci za ně, jsou v nejbližším kontaktu s konečným zákazníkem, s vámi.

Netvrdím, že všechny současné materiály jsou špatné, nezdravé, že nás všichni obelhávají a manipulují s námi. Jen poukazuji na to, že je třeba používat vlastní rozum a nebrat vše jako dogma. Nevěřte hned všem “odborníkům”, málo kterému jde opravdu o vaše dobro. Možná si jen potřebují vydělat na splátky vlastní hypotéky.

JAKO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VNÍMÁM:

ČISTOTU ÚMYSLU A ZÁMĚR…..

….VŠECH LIDÍ, kteří vás oslovují a nabízejí produkt nebo službu.

Konají ve váš prospěch, nebo ve prospěch celku?

Záleží jim v první řadě na člověku a přírodě?

Nebo jim jde jen o osobní zisk?

Ostatně mluvíme o úmyslech, které jsou schopné všechno měnit.

Materiálno dnešního dne je plodem včerejšího úmyslu.“ Anastasia

PROČ JE TO TAK DŮLEŽITÉ?

Je dobré, abyste věděli, jak věci fungují. Posviťte si vaším vědomím. Všechny informace je třeba filtrovat vlastním úsudkem a citem. Pokud nebudete více vědomí, dáte možnost někomu jinému, aby za vás rozhodoval a vkládal vám svoje myšlenky.

Už ve starověkém Egyptě se toto praktikovalo a praktikuje se dodnes. Postupně se jen zdokonalovaly techniky, jak lidskou mysl zpomalit a ovládnout. To mohl jen ten, kdo měl rychlejší mysl a čas střádat plány. Zjistili také, že snadnější je zpomalit mysl ostatních. Většinou těmto „lidem v pozadí“ k tomu sloužil strach, utrpení, ve kterém byli ostatní lidé uměle udržováni a tím se jejich mysl zpomalovala. K tomuto účelu postupně vznik celý systém, který dnes již pracuje sám.

S řemeslnou prací se to ovšem dnes zásadně mění, jelikož je nedostatek řemeslníků a o kvalitních ani nemluvě. Takže samozřejmě stoupá cena těchto prací, což je na jednu stanu dobře. Doufám, že rodiče brzy pochopí, že ne všechny děti musí studovat a trápit se na středních školách. Potřebujeme jako sůl šikovné děti se zdravým selským rozumem na učebních oborech. Nevím kde se vzala ta obecná představa, že na učební obor jdou jen “blbci”. Všichni rodiče tlačí svoje děti na střední školy s maturitou. Už 30 let. Dovedete si představit jaký máme nyní deficit? Mezi tím se spoustu učebních oborů zavřelo a jejich úroveň skutečně upadla. Zde máme na státní úrovni, ale i u rodičů a na základních školách nejvyšší čas začít napravovat důsledky našich minulých rozhodnutí.

SLÍBENÁ NEJDŮLEŽITĚJŠÍ RADA NA KONEC

Kdybych Vám mohl dát jen jednu NEJDŮLEŽITĚJŠÍ RADU, která by vám pomohla si postavit svůj VYSNĚNÝ DŮM, ušetřit množství energie a peněz….

BYLA BY TO TATO RADA:

Změňte svojí představu o ideálním domě“

Vědomě přehodnoťte případně změňte své myšlení, filozofii o rodinném domě a jeho stavbě. Rozšiřte si vlastní obzory o jiné možnosti stavby domu. Ať už se jedná o použití různých materiálů, konstrukčních systémů, technologií, velikostí domu atd. Rozbourejte v sobě zaběhnutá dogmata, které stvořil stavební trh.

UČIŇTE STAVBU VÍCE VĚDOMOU!

Pokud budete dělat a stavět všechno tak, jak je běžné, nic se nezmění. Pokud potřebujete změnit (snížit) vstup peněz na začátku, změní se i výstup na konci.

Jinými slovy, budete-li dělat věci tak, jak je běžné, pak budete mít běžný dům za běžnou cenu. Možná se teď děsíte. Já přeci nebudu bydlet v nějaké chatrči! Mohu Vás uklidnit, tato změna neznamená horší kvalitu života, nebo méně komfortní dům. Je tomu podle mě přesně naopak.

Změnu vašeho myšlení a rozšíření obzorů považuji osobně za základní a nejdůležitější aspekt, který bude mít obrovský vliv na kvalitu vašeho života, a také na konečnou cenu, kterou zaplatíte.

Stavbu domu jednoznačně doporučuji začít uvědoměním si vlastního záměru při stavbě domu. Protože jsme přesvědčení o důležitosti tohoto tématu a přínosu pro lidi i okolí,  rozhodli jsem se bezplatně vypustit do světa velmi důležitý ebook  I. etapu cesty za Svobodným Domovem: „POZNÁNÍ SVÉHO PRAVÉHO ZÁMĚRU PŘI STAVBĚ RODINNÉHO DOMU“, ke stažení ho naleznete ZDE >>.  Rádi bychom, aby se dostal k co nejvíce lidem.

autor arch. studie Ing. arch. Radek Hála www.slamak.info

Tento článek byl zveřejněn v časopise NOVÁ REGENA v říjnovém čísle 2018.

Ke stažení Nová regena 10-2018:

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.