Práce v hodinovce – Svépomocné stavění

Svépomocné stavění i práce v hodinovce (HZS – hodinová zúčtovací sazba)  mají své výhody i nevýhody. Jestliže chcete při stavbě domu ušetřit nějaké peníze, je svépomocné stavění jednou z možností.

V ideálním případě narazíte na řemeslníka poctivého, slušného, který dělá svojí práci kvalitně a se ctí se staví k případným problémům. Ovšem jsou i opačné případy, a proto je třeba se trochu předem informovat a v rámci možností předejít budoucím problémům.

  • Pokud řešíte peníze a plánujete stavbu svépomocí, určitě se nepouštějte do staveb velkých a složitých domů. I když toto pravidlo je dobré aplikovat vždy.
  • Každým rokem ubývá kvalitních řemeslníků a učiliště zejí od revoluce prázdnotou. Nemluvě ani o kvalitě škol, učitelů a úrovni učňů, kteří přece jen nějakým řemeslným oborem projdou. Tady stát velmi zaspal a vůči poctivému řemeslu má velký dluh. Toto vše má za následek přetlak poptávky nad nabídkou a z toho plynoucí zvyšování cen práce, které ovšem není přímo spojeno s kvalitou odvedené práce.
  • Záruka za materiál. V případě svépomocné práce, kdy na stavbě zaměstnáváte řemeslníka (nebo meloucháře) v hodinovce a veškerý materiál si dodáváte sami, je třeba si být vědom, že v případě vadného materiálu nebo dodávky, například vodovodní baterie, nesete náklady na demontáž, odvoz vadné baterie na reklamaci a novou montáž sami. Dále v případě, že špatně objednáte množství materiálu je to jen váš problém a vaše náklady.
  • Záruka za práci. Za druhé byste měli myslet na záruku za odvedenou práci a alespoň trochu se ochránit, např. nějakou potvrzenou objednávkou s uvedenou zárukou za práci, nebo jednoduchou smlouvou, kde si záruku ošetříte. Může se Vám stát, že nekvalitně odvedenou prací vám vznikne nějaká škoda, např. bude třeba část zdi zbourat, koupit nový materiál a postavit kus zdi znovu. Nebo v případě nerovností na nově vyzděném zdivu bude třeba házet větší tloušťky omítek kvůli vyrovnání, což jsou opět náklady navíc. I když ani tyto právní náležitosti v dnešní době nezaručují úspěšné řešení. Dalším dílčím opatřením  je vyplácení řemeslníka po delších časových úsecích 14 dní, měsíc. Kdy je možné, a poctivý řemeslník by s tím neměl mít problém, odečíst z dlužné částky za odvedenou práci náklady na předělání nějaké jeho chyby.

detail na dělníka s nářadím

V případě, že si sjednáváte provedení prací v HZS, dbejte na to, abyste si dopředu a jednoznačně kromě sazby za hodinu vyjasnili také následující záležitosti:

  • Doprava na stavbu.  Tím mám na mysli si říci předem např. zdali se vůbec neřeší doprava na stavbu a zpět – tzn. je v režii řemeslníka. Případně se předem dohodnete na sazbě za dopravu, kdy budou jasně dané km x sazba Kč/km. Zde mě ještě napadá, jako možná kompenzace dopravy, že budete proplácet 0,5 hod na oběd.
  • V případě, že se rozhodnete pro HZS, musíte mít k danému řemeslníkovi, pokud je na stavbě bez vás, absolutní důvěru, což asi nebude vždy. V opačném případě je nutné, aby zatím co vy jste v práci, byl na stavbě někdo komu důvěřujte, kdo zajistí,  že se na stavbě se nebude hodinařit, ale práce půjde pěkně od ruky. Ovšem pokud máte štěstí a narazili jste na šikovného řemeslníka, který má schopnosti i vaší důvěru, může vám on sám zastávat roli parťáka, který vám bude stavu hlídat a organizovat ostatní a pomocné dělníky, což je ideální stav.
  • Pracovní doba a její evidence. Mějte dohodnutý způsob jakým se potvrdí odpracované hodiny. S tímto vám opět  pomůže člověk, který má vaší důvěru (otec, bratr, přítel, atd.), je na stavbě denně a může tak potvrdit reálné odpracované hodiny. Platí se podepsané a potvrzené hodiny.
  •  Kvalitní a dobře placený řemeslník by si neměl  sám míchat maltu, nebo vozit kolečka s betonem. Vaším úkolem je zajistit, aby mohl nerušeně a bez prodlev vykovávat svou odbornou práci, za kterou je placen.
  • Dopředu se dohodněte jestli se platí pauza na oběd, nebo na svačinu.  Obecně se nepočítá a neplatí. Ale je možné její proplácení využít např. jako náhradu za dopravu na stavbu.
  • Práci v HZS je možné kombinovat i s prací v úkole, ale pro to byste měli mít alespoň nějakou představu o cenách a normách za práci. Rozhodně  není dobré s kvalitním řemeslníkem „manipulovat“ podle toho jak se vám to zrovna hodí. Sám mám zkušenost, že měřitelná práce v úkole je dobrá třeba pro pomocné práce, výkopy, bourací práce atd. Dokonce s námi spolupracuje parta romů, kteří vyžadují práci v úkole a tam je vidět, že jsou pracovití a v podstatě je pak nemusíte vůbec hlídat.
  • „Hlídání“ řemeslníků a řešení peněz nepřehánějte, pokud k člověku nemáte důvěru vůbec, pak si najděte někoho jiného. Nikomu nebude příjemné, když nad ním budete pořád stát. Slušný člověk a kvalitní řemeslník si stavbu i vás samotné bude sám dirigovat a bude mít zájem, aby práce šla dobře a rychle od ruky.  Takový člověk by měl být dobře zaplacen, protože vám ušetří spoustu problémů a peněz.

Kamarád postavil celý dům s jedním skutečně šikovným řemeslníkem, platil mu cca 200Kč/hod, ale v reálu to vypadalo tak, že si celou stavbu tento řemeslník  řídil, vždy řekl co potřebuje nachystat. Když přijel, vše mu dali k  ruce, on udělal odbornou práci, ani se prý nezastavil, řek co a jak  mají přichystat dál a odjel. V podstatě sám udělal celou hrubou stavbu, omítky, obklady, dokonce i montoval dveře a obložkové zárubně. Co vím, tak to je člověk, který má rok dopředu domluvenou práci a v podstatě na něho lidi čekají a stavbu domu odkládají.

Vaše osobní zkušenosti, rady a doporučení uvítáme v komentářích pod článkem.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.